Błękitny Baranek - Muzeum Archeologiczne

Zabytkowy spichlerz, zbudowany najprawdopodobniej jeszcze w XVI wieku, w którym Muzeum Archeologiczne urządziło jedną ze swoich ekspozycji oraz placówkę edukacyjną. Błękitny Baranek w Gdańsku to jedyny z magazynów zboża na Wyspie Spichrzów, który we względnie dobrym stanie przetrwał II Wojnę Światową - do powojennej odbudowy spichlerza użyto dostępnych materiałów z epoki.

Pierwotnie Błękitnego Baranka, nazywanego też czasem Błękitnym Lwem (z powodu domniemanych błędów w pisowni; Blaue Lamm gdzieniegdzie zmienia się w Blaue Lӧwe), wzniesiono z gotyckiej, tradycyjnie wypalanej cegły. Wypada wspomnieć, że niektóre z drewnianych elementów konstrukcji datowano na II połowę XIV stulecia. Rzecz jasna na przestrzeni wieków siedmiopiętrowy budynek kilkukrotnie przebudowywano (np. ściany szczytowe w 1779 r., kiedy to zdecydowano się na użycie innego typu cegieł, tzw. holenderek). Warto zwrócić uwagę na niektóre rozwiązania konstrukcyjne usprawniające pracę w magazynie, takie jak wewnętrzne windy czy symetryczne bramy - po trzy od strony ulicy i rzeki Motławy.

Wprawdzie Błękitny Baranek w Gdańsku ocalał z wojennej zawieruchy, ale po krótkim epizodzie w roli magazynu ziół zamienił się zaniedbywany pustostan. Pomimo oficjalnego uznania obiektu za zabytek, długo nie przeprowadzano w nim żadnych prac konserwatorskich. W 1995 roku budynek trafił pod skrzydła Muzeum Archeologicznego - przystosowanie budynku na potrzeby wystawy oraz działającego dla dzieci i młodzieży szkolnej Centrum Edukacji Archeologicznej “Błękitny Lew” trwało do 2008 roku. Przy czym nie był to jeszcze koniec rewitalizacji spichlerza.

Jeśli chodzi o stałą ekspozycję w gdańskim Błękitnym Baranku, podzielono ją na 4 części:

  • Miasto Pod Miastem - prezentacja specyfiki pracy archeologów, ze szczególnym uwzględnieniem zadań czekających w Gdańsku. Zarówno na wykopaliskach, jak i w muzealnych pracowniach.
  • Wyspa Spichrzów w Gdańsku - o historii badaniach w miejscu, które swego czasu było najważniejszym magazynem i punktem przeładunkowym zboża w całej Europie.
  • Gdańsk w Świecie Hanzy - przedmioty odnalezione w historycznych dzielnicach miasta, dokumentujące jego bogactwo, kluczową rolę w handlu i życie mieszkańców. Od późnego średniowiecza do końcówki XIX stulecia.
  • Średniowieczna Uliczka Hanzeatycka - instalacja rekonstruująca realia codziennego życia mieszkańców miasta na przełomie XIV i XV stulecia, kiedy Gdańsk należał do Hanzy: niezwykle wpływowego stowarzyszenia miast handlowych z północnej Europy.

UWAGA - na przełomie 2016 i 2017 roku ruszył kolejny remont Błękitnego Baranka. Ze względu na przedłużające się prace, wystawa Muzeum Archeologicznego w Gdańsku oraz centrum edukacji zostały ZAMKNIĘTE DO ODWOŁANIA.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz