Dom Uphagena

Muzeum Wnętrz Mieszczańskich - nazwa nieco mniej rozpowszechniona, za to idealnie oddaje charakter ekspozycji. Wizyta w gdańskim Domu Uphagena pozwoli bardzo dokładnie przyjrzeć się, jak żyli co bardziej bogaci i wpływowi ludzie w XVIII wieku. Napisanie, że niektórzy żyli bardziej wystawnie od królów Rzeczpospolitej Obojga Narodów, wcale nie musiałoby być jakąś rażącą przesadą.

Cały Gdańsk słynie z pięknych, kunsztownie udekorowanych kamienic mieszczańskich. Od strony fasady Dom Uphagena wcale nie wyróżnia się jakoś szczególnie, ale już wnętrza zachwycają mniejszymi i większymi dziełami sztuki. Zarówno rozumianymi klasycznie - obrazami, figurkami itp. - jak też najwyższej jakości rzemiosłem artystycznym. W wyposażeniu Muzeum Wnętrz Mieszczańskich warto zwrócić szczególną uwagę na ozdobione malowidłami boazerie i sztukaterię. Zwłaszcza salon prezentuje się niezwykle efektownie.

Swoją nazwę Dom Uphagena zawdzięcza jednemu z właścicieli, który uczynił budynek jednym z najbardziej reprezentacyjnych miejsc w całym Gdańsku. Kupiec Johann Uphagen nabył rzeczoną kamienicę w 1775 roku, przez blisko 3 dekady ją modernizując i dostosowując do swoich potrzeb. Dom przez cały XIX wiek pozostawał własnością jego rodziny, a pierwsze muzeum otworzono w nim już w 1911 r.

Dom Uphagena stanowi jeden z oddziałów Muzeum Gdańska, koncentrującego się na historii miasta. Poza ekspozycją stałą, placówka organizuje rozmaite wystawy czasowe.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz