Dom Zdrojowy i Pijalnia Wód Solankowych

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Nowoczesny, choć architektonicznie nawiązujący do początków XX wieku obiekt wielofunkcyjny. Dzisiejszy oddany do użytku w 2009 roku Dom Zdrojowy w Sopocie to już czwarty taki budynek wzniesiony tuż przy słynnym molo. Kiedyś centrum życia towarzyskiego w uzdrowiskowym kurorcie, a dziś reprezentacyjna siedziba wielu restauracji, instytucji czy lokali usługowych.

Pierwszy Dom Zdrojowy - wówczas Salon bądź Dom Kuracyjny, niem. Kursaal - powstał w 1824 roku. Był to parterowy budynek, służący przede wszystkim jako miejsce spotkań i imprez tanecznych. W 1837 r. konstrukcję podwyższono o jedno piętro, pojawiło się kilkanaście pokoi hotelowych. W 1879 r. rozpoczęła się budowa nowego Domu Zdrojowego, (Kurhausu) pełnego drewnianych dekoracji. Malowniczy projekt nakreślił prof. Schwatlow z Berlina. Jednak już po 30 latach budynek rozebrano, a w 1910 r. oddano do użytku trzeci już Dom Zdrojowy w Sopocie. Architektem całego przedsięwzięcia był prof. Carl Weber z Wyższej Szkoły Technicznej w Gdańsku.

Kosztem 2 milionów marek powstała efektowna perełka modernistycznej architektury, swego czasu nazywana “Monte Carlo Północy” - eleganckie kasyno stanowiło ważną częścią kompleksu. Niestety w czasie II Wojny Światowej sopocki Dom Zdrojowy został niemal kompletnie zniszczony, w czym spory udział miała “wyzwoleńcza” Armia Czerwona już po zajęciu miasta. Przetrwała jedynie rotunda winiarni - rozebrana w 2007 r., kiedy to ruszyła budowa dzisiejszego obiektu.

Dziś na terenie Domu Zdrojowego mieszczą się m.in. Pijalnia Wód Solankowych, centrum konferencyjne, Państwowa Galeria Sztuki, Stowarzyszenie Turystyczne Sopot, parking podziemny, elegancka Sala Balowa, sklepy, eleganckie restauracje i kawiarnie, centrum SPA & Wellness, a nawet kameralna, plenerowa scena teatralna. Na upartego jeszcze hotel, choć to wąskie połączenie dwóch odrębnych budynków, a nie jednolity obiekt.

Mini przewodnik

Jeden z najbardziej reprezentatywnych zakątków Sopotu. Pierwszy Dom Zdrojowy powstał w 1824 r., współczesny - czwarty z kolei - w 2009 r. Pod względem architektury wielofunkcyjny obiekt nawiązuje do modernistycznego (trzeciego) Domu Zdrojowego z 1910 r. Mieszczą się w nim m.in. Pijalnia Wód Solankowych, restauracje, Sala Balowa, centrum konferencyjne czy centrum SPA.

Galeria

Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (1)
Joanna SanconJoanna Sancon
13.06.2019 12:41

Super, polecam skorzystać :) W ogóle Sopot to moje ulubione miasto i fajnie że coraz więcej oferuje mieszkańcom i turystom. Super mikroklimat, wiele ciekawych miejsc do zobaczenia, morze, plaża...jak ktoś planuje spędzić urlop w tym kurorcie to polecam zajrzeć tutaj: https://esopot.pl/pl/ Jest mnóstwo ciekawych informacji na temat atrakcji turystycznych w Sopocie, atrakcji dla dzieci, miejsc gdzie warto zjeść, spać itp.

Dodaj komentarz
Lokalizacja