Dworek Sierakowskich

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Perełka klasycystycznego budownictwa w nadmorskim uzdrowisku. Historia Dworku Sierakowskich w Sopocie sięga jeszcze pierwszej połowy XVIII stulecia. Rzecz jasna do czasów współczesnych sporo się tutaj zmieniło, ale do dziś w najstarszym zabytku miasta zachowało się trochę dawnych elementów. M.in. zdobione, dwuskrzydłowe drzwi, sufitowe malowidła czy piece kaflowe.

Dworek Sierakowskich - wówczas jeszcze jako domek letniskowy burmistrza Sopotu Andrzeja Borkmanna, na terenie posiadłości tzw. Dworu Francuskiego - pojawił się na mapach miasta w 1714 roku. Z kolei w 1793 r. właścicielem kameralnej willi został hrabia Kajetan Sierakowski, który całkowicie ją przebudował i urządził według własnego gustu. Dworek jeszcze kilkukrotnie trafiał w nowe ręce, aż w 1958 r. majątek w całości przejęły władze państwowe.

Od 1974 roku - z przerwami na prace remontowo-rewitalizacyjne zabytku - Dworek Sierakowskich stanowi siedzibę Towarzystwa Przyjaciół Sopotu. To organizacja pożytku publicznego, zajmująca się m.in. aktywizacją społeczną mieszkańców oraz działalnością artystyczną, kulturalną i edukacyjną. W ten sposób sam Dworek Sierakowskich stał się galerią sztuki, z coraz to nowymi wernisażami i wystawami. Ponadto Towarzystwo Przyjaciół Sopotu urządza kolejne prelekcje, premiery książkowe, spotkania autorskie czy koncerty - w tym cieszące się sporą popularnością Czwartkowe Wieczory Muzyczne.

Zgodnie z informacjami Towarzystwa Przyjaciół Sopotu, wstęp na wszystkie wydarzenia i imprezy w Dworku Sierakowskich jest bezpłatny.

Mini przewodnik

Najstarszy zabytek Sopotu i piękny reprezentant architektury klasycystycznej. Dworek Sierakowskich wybudowano jeszcze w XVIII wieku, do dziś zachowały się niektóre zdobienia i dawne wyposażenie. Aktualnie w posiadłości swoją siedzibę ma Towarzystwo Przyjaciół Sopotu. W dworku działa galeria sztuki, poza tym regularnie organizowane są różne wydarzenia kulturalne.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja