Izba Mikołaja Kopernika

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Kameralna, udostępniana bez opłat wystawa w jednej z zabytkowych kamienic. Izba Mikołaja Kopernika w Gdańsku dysponuje szeregiem unikalnych - nawet jeśli w znacznej części to wierne kopie i rekonstrukcje, a nie oryginalne eksponaty historyczne - pamiątek po jednym z najsłynniejszych uczonych w dziejach ludzkości.

W podziemnych salach na turystów czekają m.in. egzemplarz magnum opus astronoma - limitowane wydanie “O obrotach ciał niebieskich” - wypisana przez Kopernika recepta, fragmenty listu do króla Zygmunta Starego, XIV-wieczny modlitewnik, wiersz “Siedem Gwiazd” czy kopia słynnego autoportretu. Wizyta w gdańskiej Izbie Mikołaja Kopernika pozwoli przekonać się, że torunianin był prawdziwym człowiekiem renesansu.

Wystawę urządzono w Kamienicy Gotyk - bodaj najstarszej zachowanej ceglanej kamienicy Gdańska. Tu warto wspomnieć o silnych związkach Mikołaja Kopernika z miastem - stąd pochodziła jego rodzina ze strony matki, Barbary Watzenrode. Również w Gdańsku Kopernik poznał niejaką Annę Schilling - Holenderkę, którą w 1532 r. zabrał ze sobą do Fromborka jako gospodynię. Oczywiście szybko pojawiły się plotki (niebezpodstawne),że parę łączy zdecydowanie bliższa zażyłość. Zbyt bliska, w końcu Kopernik przyjął święcenia i pełnił funkcję kanonika - dlatego biskup lidzbarski Dantyszek nakazał zakończyć gorszącą społeczeństwo znajomość. Uczony zastosował się do polecenia, lecz nie od razu.

Podczas jednego z remontów Kamienicy Gotyk odkryto rozpadającą się skrzynię. Z datą A.D. 1539, podpisem “Anna” i zamazanym nazwiskiem - przez niektórych odczytywanym we fragmencie “Schilli”. Owo znalezisko stało się ważną inspiracją do utworzenia w Gdańsku Izby Mikołaja Kopernika.

Cennik

Wejściówki do gdańskiej Izby Mikołaja Kopernika w Kamienicy Gotyk - wstęp wolny.

Otwarte codziennie od godziny 10:00 do godz. 18:00

Mini przewodnik

Wystawa poświęcona najsłynniejszemu polskiemu uczonemu, urządzona we wnętrzach zabytkowej Kamienicy Gotyk. Izba Mikołaja Kopernika w Gdańsku prezentuje go jako prawdziwego człowieka renesansu: nie tylko astronoma, ale też lekarza, ekonomisty i artysty. Inspiracją do utworzenia ekspozycji było odkrycie kufra Anny Schilling - domniemanej kochanki Kopernika.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja