Kościół św. Jerzego

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Zabytkowa świątynia z przełomu XIX i XX wieku, wzniesiona na tzw. Morskiej Górze jako Ewangelicki Zbór Zbawiciela. Kościół św. Jerzego w Sopocie wybudowano w latach 1899-1901 z inicjatywy lokalnej wspólnoty wiernych. Dotychczas użytkowana Kaplica Pokoju w Parku Południowym okazała się zbyt mała wobec potrzeb rozrastającego się uzdrowiska.

Projekt protestanckiej parafii osobiście wsparła cesarska para: Augusta Wiktoria i Wilhelm II. Władcy Niemiec osobiście wyłożyli 3000 marek i przekazali szereg dzieł sztuki z rodowych kolekcji na rzecz licytacji, z których środki zasilały fundusz budowy świątyni - według kosztorysu inwestycja miała kosztować 125 tys. marek. Cesarz Wilhelm II polecił też podwyższyć wieżę kościoła o ok. 7,5 metra w porównaniu do pierwotnego projektu, aby była widoczna dla statków na morzu. Dziś jej szpic znajduje się na wysokości 47 m. Natomiast cesarzowa Augusta Wiktoria osobiście przybyła na wmurowanie kamienia węgielnego oraz późniejsze poświęcenie świątyni, które miało miejsce 17 września 1901 roku. Po zakończeniu II Wojny Światowej przybytek przemianowano na katolicki kościół św. Jerzego, a w 1959 r. św. Jerzego i Matki Bożej Częstochowskiej. Świątynia pełni dodatkowo rolę kościoła garnizonowego.

Pod względem architektonicznym budowla prezentuje styl neogotycki. Całość zaprojektował niejaki Louis von Tiedemann - radca rządowy z Poczdamu, który nakreślił plan całkowicie z pobudek społecznych, nie pobierając żadnego wynagrodzenia. Do dziś zachowało się sporo elementów oryginalnego wyposażenia. We wnętrzach sopockiego kościoła św. Jerzego na szczególną uwagę zasługują barwne witraże, zdobione ławki, żyrandole oraz 23-głosowe organy. Z nowszych dzieł sztuki sakralnej warto wyróżnić freski w prezbiterium (autorstwa Zofii Baudouin de Courtenay),płaskorzeźby i figurki na ołtarzach czy kopię krzyża z kościoła św. Damiana w Asyżu.

Od 1976 roku kościół św. Jerzego i Matki Bożej Częstochowskiej cieszy się statusem zabytku.

Mini przewodnik

Piękny zabytek sakralny z przełomu XIX i XX wieku. Neogotycki kościół św. Jerzego w Sopocie wybudowano w latach 1899-1901, jako Ewangelicki Zbór Zbawiciela. Projekt mocno wspierała cesarska para - władcy Niemiec przekazali zarówno pieniądze, jak i dzieła sztuki na licytację. Kościół św. Jerzego wyróżnia się m.in. 47-metrową wieżą, freskami, czy organami.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja