Kościół Św. Mikołaja

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Do kościoła św. Mikołaja (ul. Świętojańska 72) można dojść kierując się od Żurawia na ulicę Tokarską, a potem Świętojańską. Świątynię wznieśli dominikanie sprowadzeni do miasta w 1227 r. Zbudowano ją w latach 1348 - ok. 1478 obok starszej, sięgającej korzeniami schyłku XII w., romańskiej świątyni. Kościół wzniesiono w stylu gotyckim jako ceglaną budowlę halową o trójnawowym, sześcioprzęsłowym korpusie i wydłużonym czteroprzęsłowym, prostokątnym prezbiterium, przekrytą sklepieniem gwiaździstym.

Przylega do niej ośmioboczna wieżyczka nakryta spiczastym dachem. Jest to jedyny w Gdańsku kościół, który uszedł zniszczeniom II wojny światowej. Wyposażenie jego wnętrza pochodzi głównie z XVII i XVIII stulecia (osobliwością jest przywieziona przez dominikanów ze Lwowa, średniowieczna, słynąca łaskami ikona Matki Bożej Zwycięskiej).

Ta gotycka świątynia wielu kojarzy się z siedzibą myśli opozycyjnej w komunistycznej Polsce. W latach 60 odbywały się tutaj spotkania dyskusyjne z udziałem uczniów I LO w Gdańsku, którzy stali się potem działaczami opozycyjnymi i politykami. Byli wśród nich m.in.: Aleksander Hall, Arkadiusz Rybicki, Grzegorz Grzelak.

Mini przewodnik

Przepiękna, ale i ważna w historii kraju świątynia. Bazylikę postawili dominikanie (w latach 1348-1478) i opiekują się nią do dziś. W wystroju i wyposażeniu dominują przedmioty i dzieła pochodzące z XVII i XVIII wieku - w tym ikona Matki Bożej Zwycięskiej. W latach ‘60 XX w. w kościele św. Mikołaja dyskutowali tu z młodzieżą ważni później opozycyjni aktywiści.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja