Miejski Teatr Miniatura

Bodaj jedyny teatr stricte lalkowy w całym Trójmieście, o rozbudowanym repertuarze artystycznym. Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku realizuje zarówno spektakle dla najmłodszych dzieci, jak też przedstawienia kierowane do starszego, bardziej dojrzałego widza.

Gdański Teatr Miniatura ma stałą siedzibę w klasycystycznym budynku. Do dyspozycji twórców i widzów są tutaj 3 różnej wielkości sceny - Duża, Kameralna oraz Sala Prób. Warto dodać, instytucja prowadzi szereg innych działań o charakterze kulturalnym i edukacyjnym. Od rozmaitych warsztatów dla dzieci i młodzieży, przez spektakle plenerowe, spotkania z twórcami czy różnorakie imprezy (festiwale, przeglądy artystyczne, a nawet kiermasze książek), aż po inicjatywy w rodzaju teatralnego serialu detektywistycznego.

Miejski Teatr Miniatura powstał w latach ‘50 XX wieku. Najważniejsze postacie w pierwszych latach działalności to scenograf Ali Bunsch, reżyserka i kierowniczka literacka Natalia Gołębska oraz dyrektor artystyczny, zajmujący się również reżyserią Michał Zarzecki. Początkowo koncentrowano się na repertuarze patriotycznym - socjalistyczne władze kładły silny nacisk na polonizację wieloetnicznego Pomorza. Ważną inspiracją dla notabene marionetkowej instytucji były przedstawienia Wileńskiego Teatru Lalek - rodzinnego przedsięwzięcia Olgi, Ewy i Ireny Totwen, które wykształciły wielu cenionych lalkarzy - występującego na wybrzeżu od 1947 r.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz