Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie

- Adres Będomin 16
83-422 Nowy Barkoczyn - Telefon+48 586 877 183
- E-mailmhn@mng.gda.pl
Ocena
Dodaj opinię- Ocena
- Dla dwojga
- Dla dzieci
- Dla dorosłych
- Dla seniorów
Oddział zamiejscowy Muzeum Narodowego w Gdańsku, koncentrujący się na najważniejszych symbolach polskości. Naturalnie w będomińskim Muzeum Hymnu Narodowego najwięcej uwagi poświęca się “Mazurkowi Dąbrowskiego” i autorowi tekstu tej najistotniejszej pieśni patriotycznej, Józefowi Wybickiemu. Placówka mieści się w XVIII-wiecznym dworku szlacheckim, należącym zresztą niegdyś do familii pisarza.
Podstawowym celem Muzeum Hymnu Narodowego z Będomina - i skupionych wokół niego stowarzyszeń - jest krzewienie postaw patriotycznych i pozytywne budowanie polskiej tożsamości narodowej. Zgromadzone zbiory, w tym obiekty pozyskane z innych muzeów, prezentowane są na 3 wystawach stałych (oczywiście są też ekspozycje czasowe):
- Józef Wybicki i jego czasy
- Losy Mazurka Dąbrowskiego
- Polskie Symbole Narodowe
Wśród eksponatów Muzeum Hymnu Narodowego znajdują się m.in. najstarsze dostępne nagrania “Mazurka Dąbrowskiego” i innych pieśni patriotycznych, XIX-wieczne pozytywki, śpiewniki, zapisy nutowe, kolekcja kart pocztowych z polskim godłem, mundur żołnierza Legionów Polskich we Włoszech, broń z przełomu XVIII i XIX stulecia… i wiele, wiele innych. Warto zwrócić też uwagę na oryginalne elementy wyposażenia i wystroju dworu oraz 5-metrowy pomnik Orła Białego, zbudowany z kilkuset ostrzy kos.
Ceny wejściówek do Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie - stan na maj 2018:
- bilet normalny 7 zł
- bilet ulgowy 3 zł ; dla dzieci i młodzieży w wieku 7-26 lat po 1 zł
- bilet rodzinny 15 zł
W soboty dzień bezpłatnego wejścia.
Obowiązkowa wycieczka dla wszystkich, którzy uważają się za patriotów. Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie - jedna z filii gdańskiego Muzeum Narodowego - prezentuje historię “Mazurka Dąbrowskiego”, sylwetkę Józefa Wybickiego oraz przybliża pozostałe symbole narodowe. Placówka mieści się w XVIII-wiecznym dworku szlacheckim, niegdyś należącym do rodziny Wybickich.
Opinie