Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku

Niewielka, aczkolwiek niebywale istotna placówka. Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku prezentuje jeden z najsłynniejszych, a zarazem najbardziej heroicznych epizodów całej II Wojny Światowej. Wprawdzie pod względem militarnym potyczka miała marginalne znaczenie, ale symbolika starcia wciąż ma niebywale mocną wymowę.

1 września 1939 roku o godzinie 4:45, równocześnie z ostrzelaniem Westerplatte przez pancernik Schleswig-Holstein, blisko 200 niemieckich żołnierzy przystąpiło do szturmu Poczty Polskiej - jednej z ważniejszych oznak polskości w Wolnym Mieście Gdańsk. Według planów Sztabu Głównego Wojska Polskiego niespełna 60 obrońców miało utrzymać pozycje przez 6 godzin, do czasu odsieczy regularnych sił. Jednak Armia Pomorze została zmuszona do odwrotu, a nieświadomi sytuacji pocztowcy bronili się do ok. godziny 19. Wszyscy Polacy, którzy nie zginęli lub po kapitulacji nie uciekli, zostali oskarżeni o bojówkarstwo i sądownie skazani na śmierć przez rozstrzelanie. W 1995 r. dokonano rewizji sfingowanego procesu i symbolicznie zmieniono wyrok na uniewinnienie.

Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku założono w 1979 roku, wówczas jeszcze jako zamiejscową filię wrocławskiego Muzeum Poczty i Telekomunikacji. Od 2003 roku pieczę nad wystawą przejęło Muzeum Historyczne Miasta Gdańska.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz