Nowy Ratusz - Żak

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Niezwykle elegancki, zabytkowy pałac z przełomu XIX i XX wieku, który w swojej historii pełnił mnóstwo najróżniejszych funkcji. Od 1999 r. Nowy Ratusz w Gdańsku służy jako reprezentacyjna siedziba miejskiego urzędu stanu cywilnego - stąd jego obecna nazwa. Natomiast miano “Żak” pochodzi od koncentrującego się na kulturze Klubu Studentów Wybrzeża ŻAK, działającego tutaj w latach 1957-95.

Pierwotnie gdański Nowy Ratusz budowano dla dowództwa stacjonującego w mieście garnizonu pruskiego. Prace nad neorenesansowym budynkiem trwały od 1898 do 1901 roku. Do posesji należały również stajnia, niewielka oficyna oraz park o powierzchni ok. 1,8 hektara. W “Żaku” rezydowali także generał Richard Haking - dowodzący wojskami pilnującymi wprowadzania ustaleń Traktatu Wersalskiego na Pomorzu, Warmii i Mazurach - oraz kolejni Wysocy Komisarze Ligi Narodów w Wolnym Mieście Gdańsku. Do 1939 r. tę funkcję pełniło 10 osób. Natomiast bezpośrednio po II Wojnie Światowej do pałacyku wprowadził się Komitet Miejski PZPR.

Nowy Ratusz w Gdańsku cieszy się statusem zabytku od 1972 roku.

Mini przewodnik

Neorenesansowy pałacyk wybudowany w latach 1898-1901, służący rozmaitym instytucjom jako reprezentacyjna siedziba. Od 1999 r. w zabytkowym Nowym Ratuszu w Gdańsku mieści się urząd stanu cywilnego, w latach 1957-95 działał tutaj Klub Studentów Wybrzeża ŻAK. Oryginalnie elegancki budynek wzniesiono z myślą o dowództwie pruskiego garnizonu wojskowego.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja