Pałac Opatów Oliwa

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Zabytkowy zespół pałacowy na terenie dawnego klasztoru cystersów w Oliwie, składający się z dwóch połączonych części. Pierwszy, gotycki Pałac Opatów w Gdańsku wzniesiono jeszcze w XV stuleciu - później powiększony i kilkukrotnie modernizowany.

Natomiast w XVII wieku dobudowano tzw. Nowy Pałac Opatów. Budowle posiadają bezpośrednie połączenie, a cały kompleks przybrał kształt litery L. W latach 1754-1756 cysterski opat Jacek Rybiński zaordynował kolejną przebudowę - tym razem w znacznie bogatszym stylu rokoko. W 1831 r. klasztor rozwiązano, a majątek podzielono pomiędzy miasto Gdańsk i państwo pruskie. Pałac Opatów uległ poważnym zniszczeniom pod koniec II Wojny Światowej, jednak w latach ‘60 udało się go odbudować i przywrócić do stanu świetności.

Od 1989 roku funkcjonuje tutaj Muzeum Narodowe w Gdańsku - a ściślej rzecz ujmując Oddział Sztuki Nowoczesnej. Na swój sposób placówka kontynuuje tradycje centrum kultury i sztuki z czasów Wolnego Miasta Gdańska, kiedy to w oliwskim Pałacu Opatów urządzono muzeum krajowe. Dziś ekspozycja opiera się na dziełach malarskich i rysunkowych - przede wszystkim z przełomu XIX i XX wieku - oraz teatraliach: kostiumach scenicznych, plakatach, dekoracjach itd. Zbiory gdańskiego Muzeum Narodowego uzupełniają jeszcze rzeźby, kunsztowna ceramika oraz tkaniny artystyczne. Można tutaj obejrzeć prace m.in. Jana Matejki, Georga Braque’a, Guntera Grassa, Aliny Afanasjew i wielu, wielu innych mistrzów.

Wypada jeszcze dodać, że część Oddziału Sztuki Nowoczesnej gdańskiego Muzeum Narodowego znajduje się poza Pałacem Opatów w Oliwie. Chodzi o Gdańską Galerię Fotografii, usytuowaną w charakterystycznej Zielonej Bramie.

UWAGA - do 31 sierpnia 2018 w gdańskim Pałacu Opatów zaplanowane są prace termomodernizacyjne. Do czasu zakończenia remontu muzeum będzie zamknięte.

Cennik

Ceny wejściówek do oliwskiego Pałacu Opatów - Oddziału Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku - stan na maj 2018:

  • 10 zł bilety normalne
  • 6 zł bilety ulgowe
  • 1 zł dla dzieci i młodzieży od 7. do 26. roku życia
  • 18 zł bilety rodzinne

W piątki wstęp wolny.

Mini przewodnik

Piękny zabytek i jednocześnie jeden z oddziałów Muzeum Narodowego w Gdańsku. Oliwski Pałac Opatów powstał w XV w., po kilku przebudowach uzyskał rokokowy kształt. Od 1989 r. we wspaniałych wnętrzach funkcjonuje Oddział Sztuki Nowoczesnej - na wystawach czekają bezcenne malowidła, grafiki, dekoracje i kostiumy teatralne oraz innego rodzaju dzieła sztuki.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja