Piwnica Romańska - Muzeum Archeologiczne

Podziemny refektarz dawnego klasztoru dominikańskiego z XIII wieku, jeden z najstarszych tak dobrze zachowanych zabytków Gdańska. Piwnicę Romańską odkryto na powrót w połowie pierwszej dekady XXI wieku, w trakcie prac wykopaliskowych i budowlanych przy pobliskiej bazylice św. Mikołaja i Hali Targowej. Muzeum Archeologiczne otworzyło swoją podziemną ekspozycję 30 grudnia 2014 roku.

Jak łatwo się domyślić, piwnicę wykonano w średniowiecznym stylu romańskim. Pierwotnie mieściły się w niej klasztorna kuchnia i jadalnia. Na zwiedzających czeka nie tylko wystawa reliktów odnalezionych w trakcie prac, ale też datowane na XVI-XVII stulecie ossarium, w którym umieszczano kości zmarłych. Piwnica Romańska została również wyposażona w instalacje multimedialne - głównie filmy dokumentalne i animacje, przedstawiające historię tego niezwykłego miejsca i odnalezione w nim zabytki. Ponadto Muzeum Archeologiczne stworzyło połączenie z podziemiami Hali Targowej, w której można oglądać fundamenty wspomnianego kościoła św. Mikołaja.

Zwiedzanie Piwnicy Romańskiej w Gdańsku odbywa się wyłącznie w turach - kolejne wejścia co pół godziny, jednocześnie maksymalnie 10 osób.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Wejściówki do Piwnicy Romańskiej w Gdańsku, oddziału Muzeum Archeologicznego - stan na maj 2018:

  • 8 zł bilet normalny
  • 5 zł bilet ulgowy
  • 1 zł bilet ulgowy dla dzieci i młodzieży do 16 lat

Podziemia XIII-wiecznego klasztoru, odkopane w trakcie wykopalisk i przystosowane do celów wystawienniczych. Piwnica Romańska w Gdańsku to dawny refektarz, w którym Muzeum Archeologiczne prezentuje wydobyte w trakcie prac zabytki i relikty. Na szczególną uwagę zasługuje ossarium z kośćmi zmarłych oraz ekspozycja fundamentów pobliskiej bazyliki św. Mikołaja.

Komentarze (0)
Dodaj komentarz