Przeprawa promowa przez Wisłę

Pojawiła się właściwie zaraz po ukończeniu przekopu Wisły, w 1895 roku. Aktualnie prom pokonuje rzekę niespełna 100 metrów dalej od ujścia, niż miało to miejsce do 1945 r. Przeprawa od początku jest istotnym elementem komunikacji i transportu na Żuławach. Przebycie tych 400 m na pokładzie statku (w ciągu 5 minut) skraca drogę na odcinku Krynica MorskaGdańsk aż o 23 kilometry.

Od 2006 r. pomiędzy wschodnim skrajem Wyspy Sobieszowskiej a Mikoszewem kursuje prom linowy o łącznej nośności na poziomie 90 ton. Główna część jest na stałe przytwierdzony do solidnej liny, rozpiętej między brzegami. Ruch po niezmiennym kursie jest możliwy dzięki holownikowi - statek podczepiany jest najczęściej przy północnej burcie. Na pokładzie promu zmieści się maksymalnie 21 aut osobowych średnich rozmiarów i 100 pasażerów.

Prom pływa nad ujściem Wisły regularnie w okresie kwiecień-październik - zwykle co pół godziny, chyba że natężenie ruchu wymaga kursowania bez przerw. Oczywiście ważne dla tego, czy rejs w ogóle się odbędzie, są również warunki pogodowe. Armator zaleca kontakt telefoniczny przed przyjazdem/przyjściem nad przeprawę.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (1)

Anonim 9.09.2019 09:44

Płynęłam tym promem w te wakacje z rodzinką, bardzo fajna sprawa, faktycznie nie trzeba się tłuc tyle km do Gdańska i odwrotnie. A i przygoda całkiem ciekawa, mimo, że tak krótki ten rejs to fajnie jest skorzystać z takiej atrakcji.

Dodaj komentarz