Statek Sołdek

Pierwszy statek pełnomorski, zbudowany całkowicie od rufy po dziób przez polską stocznię. Gdański transportowiec Sołdek zwodowano w listopadzie 1948 roku, po niespełna roku prac kierowanych przez inż. Jerzego Doerffera. Pierwszy rejs nowej jednostki - do Szczecina - rozpoczął się 22 X 1949 roku, a pierwszym kapitanem był Zbigniew Rybiański.

Statek Sołdek służył do przewozu węgla i innych kopalin. Transportowiec eksploatowano do stycznia 1981 roku - przez ten czas w ciągu 1479 dłuższych i krótszych podróży morskich na statku przeładowano ponad 3 500 000 ton wszelkiego rodzaju rud w 60 różnych portach. Warto jeszcze wspomnieć, że nazwę jednostce nadano “na cześć przodującego w pracach w stoczniowca” - za takiego uznano Stanisława Sołdka, zatrudnionego w Stoczni Gdańskiej na stanowisku trasera.

Po zakończeniu służby statek Sołdek na stałe zawinął przy gdańskiej wyspie Ołowianka, a wkrótce przeszedł na własność Narodowego Muzeum Morskiego. Turyści mogą zajrzeć praktycznie w każdy zakamarek polskiego transportowca - nie tylko na pokład czy mostek kapitański, ale też do czterech ładowni, maszynowni czy kabin marynarzy oraz oficerów. W niektórych pomieszczeniach statku Sołdek urządza się wystawy: zarówno czasowe, jak i ekspozycje stałe. Na zwiedzających czekają m.in. materiały dokumentalne na temat rudowęglowca oraz modele statków zbudowanych w Stoczni Gdańskiej w latach 1947-1984.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz