Statek Sołdek

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Pierwszy statek pełnomorski, zbudowany całkowicie od rufy po dziób przez polską stocznię. Gdański transportowiec Sołdek zwodowano w listopadzie 1948 roku, po niespełna roku prac kierowanych przez inż. Jerzego Doerffera. Pierwszy rejs nowej jednostki - do Szczecina - rozpoczął się 22 X 1949 roku, a pierwszym kapitanem był Zbigniew Rybiański.

Statek Sołdek służył do przewozu węgla i innych kopalin. Transportowiec eksploatowano do stycznia 1981 roku - przez ten czas w ciągu 1479 dłuższych i krótszych podróży morskich na statku przeładowano ponad 3 500 000 ton wszelkiego rodzaju rud w 60 różnych portach. Warto jeszcze wspomnieć, że nazwę jednostce nadano “na cześć przodującego w pracach w stoczniowca” - za takiego uznano Stanisława Sołdka, zatrudnionego w Stoczni Gdańskiej na stanowisku trasera.

Po zakończeniu służby statek Sołdek na stałe zawinął przy gdańskiej wyspie Ołowianka, a wkrótce przeszedł na własność Narodowego Muzeum Morskiego. Turyści mogą zajrzeć praktycznie w każdy zakamarek polskiego transportowca - nie tylko na pokład czy mostek kapitański, ale też do czterech ładowni, maszynowni czy kabin marynarzy oraz oficerów. W niektórych pomieszczeniach statku Sołdek urządza się wystawy: zarówno czasowe, jak i ekspozycje stałe. Na zwiedzających czekają m.in. materiały dokumentalne na temat rudowęglowca oraz modele statków zbudowanych w Stoczni Gdańskiej w latach 1947-1984.

Cennik

Wejściówki na statek-muzeum “Sołdek”, podlegający pod Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku - stan na czerwiec 2018:

  • 8 zł bilet normalny
  • 5 zł bilet ulgowy
  • karnet do 3 obiektów NMM (“Sołdek”, Spichlerze na Ołowiance oraz Żuraw),wraz z przeprawą promową w obie strony - 18 zł normalny, 10 zł ulgowy
  • oprowadzanie przez przewodnika w grupie do 30 osób - konieczna wcześniejsza rezerwacja - 30 zł po polsku, 35 zł po angielsku
  • rejs promem “Motława” - 1,50 zł w jedną stronę, 3 zł w dwie strony
Mini przewodnik

Rudowęglowiec zwodowany w 1948 r., na czynnej służbie do stycznia 1981 r. Sołdek to pierwszy statek pełnomorski zbudowany w całości w Polsce, a konkretnie w Stoczni Gdańskiej. Przez te lata przetransportował 3,5 miliona ton ładunku, zawijając do 60 portów. Dziś stanowi własność Narodowego Muzeum Morskiego i jest w całości dostępny dla zwiedzających turystów.


Opinie

Anonim
4.06.2023 11:00

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja